تاریخ: 2 آذر 1395
جوابیه به مؤسسه فرهنگی هنری پیدایش رویش دیگر سپاهان

بسمه تعالی

به تازگی فصلنامه فلسفه و کودک (متعلق به بنیاد حکمت اسلامی صدرا) ترجمه مقاله «چهارچوبی برای تسهیل گفتگوی کلاسی» نوشته مان گری گوری را به قلم اینجانب منتشر کرده است. مخاطبین اصلی این مقاله تسهیل‌گران برنامه فلسفه برای کودک و نوجوان می‌باشند، اگرچه مطالعه این مقاله می‌تواند برای همه مدرسین و مربیان حوزه تعلیم و تربیت به ویژه تسهیل‌گران علوم مختلف مفید واقع شود. متأسفانه این فصلنامه در انتشار این متن امانت‌دار نبوده و متنی سرشار از اشکالات ویرایشی (احتمالاً به خاطر وجود اشکال فنی در نرم‌افزار آفیس این مجموعه) را در شماره 8 خود در تابستان امسال به چاپ رسانده است. در ابتدا با دیدن متن مقاله بسیار شوکه شدم و تصورم بر آن بود که تنها این مقاله در این مجموعه با چنین وضع اسفباری به چاپ رسیده است، اما هنگامی که دیگر مقالات آن را مشاهده کردم، متوجه شدم تمامی مقاله‌ها از چنین اشکالی رنج می‌برند. اگرچه در این روزگار در این خطه جغرافیایی وقوع چنین اتفاقاتی چندان عجیب نیست، اما این سؤال به قوت خود باقی می‌ماند که چرا چنین مجموعه‌ایی که عنوان فصلنامه «آموزشی ـ پژوهشی ـ تحلیلی» را پیشوند نام خود یدک می‌کشد، فاقد برخورداری از حداقل امکانات نرم‌افزاری است؟ و یا چرا یک ویرایش نهایی پیش از انتشار توسط مسئولین این فصلنامه انجام نگرفته است؟! به هر حال با توجه به وقوع چنین اشکالی، متن اصلی مقاله را در اینجا قرار می‌دهم تا هم از طرفی مجالی باشد برای آنها که این مقاله را نخوانده‌اند، باشد که حداقل حظی زیبایی‌شناسانه از صورت متن ببرند و از طرف دیگر دوستانی که با خواندن آن مقاله در آن فصلنامه، احتمالاً مترجم سیاه بخت را مورد عنایت و الطاف خود قرار داده‌آند، در جریان امر قرار بگیرند.

محمدرضا واعظ


جوابیه به مؤسسه فرهنگی هنری پیدایش رویش دیگر سپاهان

با سلام

از آنجا که در سایت مؤسسه فرهنگی هنری پیدایش رویش دیگر، مطلبی خلاف واقع بقلم محمدرضا واعظ شهرستانی منتشر شده است، پاسخ زیر لازم و ضروری بنظر می‌رسد.

نویسنده مدعی است که فصلنامه «فلسفه و کودک» در انتشار مقاله ایشان با عنوان «چارچوبی برای گفتگوی کلاسی»، متنی سرشار از اشکالات ویرایشی را (احتمالاً به خاطر وجود اشکال متنی در نرم‌افزار آفیس، این مجموعه) در شماره 8، زمستان سال 1393، منتشر کرده است». توضیح آنکه در بند 11 «شرایط پذیرش مقاله در فصلنامه «فلسفه و کودک»» قید شده است که مجله در ویرایش مطالب با حفظ محتوا آزاد است. مهمتر آنکه پس از بررسی‌های انجام شده، مقاله نویسنده بدون دخل و تصرف به همان شیوه‌‌ای که ارسال شده در مجله فلسفه و کودک منتشر شده است و تمام انتقادات نویسنده در واقع به رسم‌الخط و شیوه نگارش مجله باز می‌گردد که در مورد همه مقاله‌های ارسالی، اعمال می‌شود و به هیچ روی ناشی از وجود اشکال در نرم‌افزار آفیس مجله نیست.

هر مجله علمی ـ پژوهشی علاوه بر حوزه کار تخصصی و رویکرد محتوایی شیوه نگارش و رسم‌الخط ویژه خود را دارد که در مورد مقالات می‌تواند اعمال کند. از این‌رو، بهتر بود نویسنده پیش از شایعه پراکنی و تشویش اذهان خوانندگان، با دست‌اندرکاران مجله فلسفه و کودک تماس می‌گرفت و علت را جویا می‌شد تا توضیح لازم را به وی می‌دادند.

سخن آخر اینکه؛ عدم آگاهی نویسنده از آیین نگارش مجله فلسفه و کودک در واقع نقص خود نویسنده است و ضعف کار مجله بشمار نمی‌رود. چنانکه این قاعده در مورد دیگر مجلات علمی ـ پژوهشی نیز صادق است.

 

گروه فلسفه و کودک بنیاد حکمت اسلامی صدرا


نام
رایانامه
* متن نظر