تاریخ: 16 مهر 1391
بیمارستان عروسکها
حدس می‌زنم هر بچه‌ای یک عروسک دارد، من یکی دارم، شما هم دارید، مگه نه؟
.
عنوان کتاب: بیمارستان عروسکها
.
نویسنده: آن مارگارت شارپ، لورنس اسپلیتر
.
مترجم: فاطمه رنجبران، ماناپار
.
انتشارات: شهرتاش
.
چاپ سوم: زمستان 1387
.
تعداد صفحات: 120
.
قیمت: 5000 تومان
.

حدس می‌زنم هر بچه‌ای یک عروسک دارد، من یکی دارم، شما هم دارید، مگه نه؟

وقتی لازم شد «رولر»، عروسک «جس» برای مدت کوتاهی به بیمارستان برود «جس» نگران می‌شود که مبادا وقتی رولر به خانه بر می‌گردد، مثل اولش نباشد. چیزی که جس متوجه نیست، آن است که رفتن رولر به بیمارستان تغییر عمده‌ای در روابط میان ایشان ایجاد می‌کند.

کتاب «بیمارستان عروسک‌ها» به همراه کتاب راهنمای معلم آن «با دنیای من آشنا شوید» راهنمای خوبی برای آشنایی کودکان دوره‌ی پیش دبستان و سال‌های اول دوره‌ی ابتدایی با تفکرات فلسفی است.

معلمان با استفاده از طرح بحث‌ها و تمرین‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا درباره‌ی دنیای پیرامون خود عمیق‌تر فکر کنند و مفاهیم فلسفی وابسته به تجارب روزمره‌ی خود را بکاوند: چه چیزی واقعی است؟ از کجا بدانیم رنگ چیست؟ «بهترین» دوست کیست؟

تا همین اواخر ایده‌ی «فلسفه برای کودکان» ناممکن به نظر می‌رسید. با وجود این، تجربیات 30 سال اخیر در تمرین فلسفه‌ورزی با کودکان به ما نشان داد حق با «جروم برونر» بوده است: کودکان می‌توانند تقریباً هرچیزی را در هر سنی یاد بگیرند به شرط آن که با روش مناسب ارائه شود.

تصویر عروسک‌های اول هر فصل از «بیمارستان عروسک‌ها» از نقاط مختلف دنیاست.

امید است کودکان با تفکر درباره‌ی بیمارستان عروسک‌ها به عروسک‌ها با توجه به شباهت‌ها و تفاوت‌های بسیاری که دارند ارزش قائل شوند و آنها را در دنیای همسالان خویش با رنگ پوست، جنس مو و چهره‌های گوناگون مقایسه کنند.

این کتاب شامل 5 فصل است که مضامین برخی از این فصول به شرح زیر میباشد:

شخص چیست؟، عروسک چیست؟، آیا عروسک‌ها واقعی‌اند؟، شخص خوب چیست؟

معلم چیست؟، کلمات چیستند؟، دوست چیست؟، دلیل خوب چیست؟

رعایت نوبت، کمک به دیگران، جزء و کل و...


نام
رایانامه
* متن نظر