معرفی بنیاد حکمت اسلامی صدرا و فعالیت های آن
بنیاد حکمت اسلامی صدرا در سال 1373 با نظر مقام معظم رهبری و به مسئولیت آیت الله سید محمد خامنه ای به منظور نشر حکمت و فلسفه اسلامی تأسیس گردید و بر آن است تا بستر مناسبی برای رشد و ارتقاء تفکری که با معیارهای تعالیم ناب اسلامی نیز عجین شده است، فراهم نماید.

در دنیای امروز که تأثیرات فرهنگی رسانه‌های جمعی بر جوامع به اوج خود رسیده است، آنچه بیش از پیش بدان احساس نیاز می‌شود وجود معیار و ملاکی برای تشخیص و تبیین راه سره از ناسره است. راهکاری که این معیار را به درستی به دست می‌دهد، تفکر فلسفی و خردورزی است. بر این اساس بنیاد حکمت اسلامی صدرا بر آن است تا بستر مناسبی برای رشد و ارتقاء این نوع از تفکر که با تعالیم ناب اسلامی نیز عجین شده است، فراهم نماید.

این بنیاد در سال 1373 با نظر مقام معظم رهبری و به مسئولیت آیت الله سید‌محمد خامنه‌ای به منظور نشر حکمت و فلسفه اسلامی تأسیس گردید. سپس با همکاری دانشمندان این عرصه، طرح‌های فراوانی را برای تحقق اهداف خویش در دستور کار قرار داد که برخی از آنها عبارتند از:

 

· برگزاری همایش سالانه حکیم صدرالمتألهین

از آنجا که ملاصدرا از بزرگترین متفکرانی است که در حوزه فلسفه اسلامی فعالیت و نوآوریهای بسیاری در حل مسائل فلسفی داشته و به خوبی با تفکر فلسفی و اندیشه آزاد اسلامی آشنا بوده است، لذا هر سال جنبه های مختلف اندیشه وی از سوی بنیاد حکمت اسلامی صدرا معرفی شده تا الگوی مناسبی برای نسل امروز باشد. روشن است که برگزاری این همایش و گردهمایی متفکران ایران و جهان و بحث و تبادل نظر در باب مسائل گوناگون به زایش آراء و نظرات جدید می‌انجامد.

 

· طرح و تدوین تاریخ جامع حکمت و فلسفه

نظر به اینکه درک صحیح و جامع از مسائل فلسفی بدون توجه به سابقه تاریخی و سیر تحولات آن میسر نیست، بنیاد حکمت صدرا با گردآوری اندیشمندان داخلی و خارجی برای اولین بار در جهان اقدام به تدوین طرح عظیم تاریخ فلسفه نموده است. این طرح در صورت تکمیل و ارائه به جهانیان آینه تمام­­ نمای سیر تکامل فکری انسان در طول تاریخ بشریت خواهد بود.

این بخش تاکنون با برگزاری سمینارهای تخصصی و دعوت از متخصصان و صاحب نظران در رشته‌های گوناگون موفق گردیده تا بخش کوچکی از این طرح عظیم را تدوین نماید. اما قسمت اعظم آن باقی مانده که نیاز به پشتیبانی ملّی دارد.

 

·  انتشارات

از بخشهای فعال بنیاد حکمت اسلامی ملاصدرا که نقش مهمی در توسعه و گسترش حکمت و فرهنگ در سطح داخلی و خارجی داشته و باعث گردیده دانشمندان متعددی در سرتاسر جهان با آثار و اندیشه‌های فلسفی مخصوصاً افکار صدرالمتألهین آشنا گردند، بخش انتشارات است که تاکنون بالغ بر صد جلد کتاب به زبانهای مختلف منتشر نموده است.

 

· خانه حکمت و فلسفه

روشن است که نخبگان فلسفی به مثابه گردانندگان فکری جامعه و تولیدکنندگان اندیشه هستند. لذا پشتیبانی از آنها، حمایت از منبع تولید فکر و زیر بنای تفکر جامعه است. با توجه به این ضرورت، بنیاد حکمت صدرا خانه حکمت و فلسفه را بنا نهاد و پیشکسوتان و برجستگان حوزه فلسفه را گرد هم آورد. این مجمع که در سال 1383 تأسیس گردید، اهداف زیر را دنبال می‌کند:

1.   تبادل اخبار و اطلاعات دانشمندان این عرصه و ممانعت از کارهای موازی و همسو

2.  استفاده از توانمندی این نخبگان بمنظور راه‌اندازی کرسیهای هم­اندیشی و نظریه­پردازی و ایجاد زیرساخت های حقوقی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... مورد نیاز مجلس و دیگر نهادها

3.  پشتیبانی از اساتید این حوزه به هر شکل ممکن (برای کاهش دغدغه‌های ذهنی ایشان و کارآمدتر شدن فعالیتهایشان)

 

·  انتشار فصلنامه تخصصی فلسفه با عنوان خردنامه صدرا

بنیاد حکمت صدرا موفق شده تا اولین مجله تخصصی فلسفی محض را پایه‌گذاری نموده و پژوهش‌های فلسفی اندیشمندان و آراء آنها را در جامعه منعکس نماید که تاکنون شماره‌های بسیاری از این فصلنامه به زیور طبع آراسته و به جامعه علمی عرضه گردیده است.

 

شایان ذکر است که بنیاد حکمت صدرا بزرگترین مرکز تحقیقاتی ایران در زمینه فلسفه به خصوص مکتب صدرالمتألهین شیرازی است.

 

 


نام
رایانامه
* متن نظر