تاریخ: 23 شهريور 1387
تغذیه کودکان بیش فعال
رژیم غذایی در کنترل بیش فعالی بسیار مهم است ؛ بطوری که تخمین می‌زنند 20% موارد بیش فعالی ناشی از حساسیتهای غذایی می باشد که حذف آن در کاهش این عارضه بسیار کارساز است. پرهیز از مصرف غذاهای آماده، نوشابه و شیرینی‌جات در این زمینه بسیار موثر می باشد . برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف شکر ممکن است سطح آدرنالین خون را در کودکان به میزان 10 برابر افزایش دهد، بنابراین بین رفتارهای خشونت‌آمیز و دریافت شکر، ارتباط مستقیم وجود دارد

 

   نویسنده : مریم رحیم زاده

 

 

رژیم غذایی در کنترل بیش فعالی بسیار مهم است ؛ بطوری که تخمین می‌زنند 20% موارد بیش فعالی ناشی از حساسیتهای غذایی می باشد که حذف آن در کاهش این عارضه بسیار کارساز است. پرهیز از مصرف غذاهای آماده،    نوشابه و شیرینی‌جات در این زمینه بسیار موثر می باشد . برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف شکر ممکن است سطح آدرنالین  خون را در کودکان به میزان 10 برابر افزایش دهد، بنابراین بین رفتارهای خشونت‌آمیز و دریافت شکر، ارتباط مستقیم وجود دارد.

بادام، سیب، زردآلو، کشمش، هلو، آلوبخارا، پرتقال، توت، گوجه‌فرنگی و خیار هم که حاوی ماده‌ای به نام سالسیلات هستند، باید تا حد ممکن از رژیم غذایی این کودکان کاسته یا گاهی اوقات حذف شوند.

«تارترازین» یا رنگ غذایی نارنجی که بصورت رنگ غذایی افزودنی مصرف می‌شود نیز در بیش فعالی مؤثر است. این ماده در غذاهای آماده بسته‌بندی‌شده، آدامس، شکلات، سُسهای آماده، دسرها و کنسروها موجود است.

نوشابه‌های گازدار که حاوی مقادیر زیادی فسفر هستند، قادرند تعادل مقدار کلسیم و فسفر بدن را بهم زده و منجر به بیش فعالی گردند. قهوه، چای، کولا و سایر نوشیدنیهای حاوی کافئین نیز ممکن است علائم این بیماری را تشدید کنند.

لازم به ذکر است که کمبود برخی مواد نیز می‌تواند منجر به بیش فعالی کودکان گردد. این مواد عبارتند از:

ـ آهن؛ کمبود آهن ، دقت و توجه را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

ـ منیزیم؛ برخی بررسی‌ها نشان داده‌اند که کمبود منیزیم اغلب در بیش فعالان دیده می‌شود و با دریافت آن بیش فعالی بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. منابع غذایی منیزیم عبارتند از: مغزها، حبوبات، غلات آسیاب نشده، سبزیجات برگ تیره، شیر و ... .

ـ روی؛ در سرم افراد مبتلا به بیش فعالی کم است که می‌تواند ناشی از کاهش دریافت یا جذب آن باشد.

ـ کمبود کلسیم، ممکن است بیش فعالی را بوجود آورد. بنابراین می‌توان با تنظیم یک برنامه مناسب حاوی کلسیم نظیر شیر، پنیر، نان، بستنی، ماست، سبزیجات برگ سبز مانند کاهوواسفناج، کمبود این ماده را برطرف کرد.

توجه: تجمع فلزات سمی مانند؛ سرب، آرسنیک، آلومینیوم، جیوه، یا کادمیوم نیز می‌تواند سبب مشکلاتی در یادگیری و رفتار شود. سرب می‌تواند سبب تخریب ادراک و رفتار کودکان شود. مصرف مکرر آنتی‌بیوتیکها (بویژه برای عفونتهای گوش) در دوران کودکی نیز می‌تواند سبب عدم تعادل باکتریهای مفید در کودکان و در نتیجه بروز علائم جسمانی و تغییرات رفتاری در آنها شود.

در آخر خاطر نشان می‌کنیم که غذاهای مشکل ساز باید ، تعیین و سپس از یخچال و قفسه‌های خانه حذف شوند. همچنین سعی کنید همیشه با خواندن برچسبهای غذایی از مواد تشکیل‌دهندة آنها آگاه شوید.

 


نام
رایانامه
* متن نظر